Očkování proti COVID 19
Ráda bych vám popsala svoji zkušenost s první dávkou očkování proti onemocnění COVID-19
Dovolte mi, abych se s vámi podělila o svoji osobní zkušenost s očkováním. Když se ke mně poprvé dostala informace o tom, že budu coby zdravotnický pracovník mezi prvními, kteří budou moci přijmout očkování proti probíhající pandemii, věřte, že jsem nebyla zprvu plná jásotu a nebyla jsem automaticky 100% přesvědčená, že tím udělám správnou věc.
Troufnu si tvrdit, že si vždy snažím udělat zdravý úsudek získáním co nejvíce validních informací. A to nebylo v tomto případě až tak jednoduché. Jistě mi dáte za pravdu, že dnešní svět je nekonečnou studnicí informací, kde jedna přímo odporuje druhé, kdy tam někdo tvrdí to a jiný zase ono. A možná oba tito informátoři mají svým způsobem pravdu. Ale dost často taky ne. Cítíte to v tom? Ty pochyby a váhání, kdo se v tom má zorientovat? Tak kde ta pravda o všech těch opatřeních a prevencích a očkování vlastně stojí?
Mně to zabralo několik hodin času, abych si našla důvěryhodné články z ověřených zdrojů, které mi dávaly smysl a které mi vlastně na moje pochybnosti podaly jasnou odpověď. Sama v sobě jsem získala jistotu, že se chci nechat očkovat!
Jak to probíhalo
Na konci ledna jsem se zaregistrovala na webu www.mzcr.cz k očkování. Zhruba za 3 týdny mi přišla sms, díky které jsem si mohla v rezervačním systému již zvolit příslušné datum a čas pro návštěvu mnou zvoleného očkovací centra.
K mému milému zjištění všechno probíhalo naprosto připraveně, bez jakéhokoliv chaosu, měla jsem z celé akce opravdu dobrý pocit. Hned u vstupu do očkovacího centra jsem byla vyzvána k vyplnění krátkého dotazníku. Ten se týkal především mého zdravotního stavu, případných alergií a jiných kritérií, které lékař následně vyhodnocuje před samotným podáním dávky. Bez dalšího čekání jsem již po odevzdání tohoto formuláře mohla přejít rovnou k jednomu z lékařů, který se mnou dotazník prošel. Samotné očkování byla z celého procesu ta nejrychlejší část. Sestra byla milá a trochu vtipkovala. S naprostou jistotou a rychlostí mi vakcínu aplikovala do levé paže. Na to jsem se na 30 minut posadila mezi ostatní posedávající účastníky kvůli případné alergické reakci. Na velkém plátně v místnosti promítali zrovna dokument o lachtanech :-). A tak jsem po necelých 40 minutách odcházela z toho nejlépe zorganizovaného místa, jaké jsem za poslední dobu zažila.
Co se dělo po očkování
Jedním z velmi častých nežádoucích účinků, které výrobce u vakcíny uvádí v příbalové informaci, je mimo jiné bolestivost v místě vpichu. Tu jsem pociťovala v den aplikace a ještě den poté, ale nebyla to v mém případě bolest omezující pohyb. Nepovažuji to za nic, co by bylo jakkoliv dramatické. Ostatní velmi časté nežádoucí účinky, které jsou zcela běžné u řady léčivých přípravků, jako únava, bolest hlavy, zimnice, horečka a jiné se mi naštěstí vyhnuly. Mohla jsem v podstatě okamžitě fungovat ve svých každodenních běžných aktivitách.
Rozumím, že řada z nás má svoje obavy, přesto s ohledem na již příliš dlouho trvající a nezlepšující se situaci vnímám volbu očkování jako jediné možné řešení, jak situaci stabilizovat a co nejrychleji se vrátit do našich normálních životů.
Pro koho je vakcína určena
Vakcína je indikována u osob ve věku 16 let a starších. V současné době (23.2.2021) v ČR probíhá vakcinace osob starších 80 let a zdravotníků. V týdnu od 1. března 2021 se k očkování budou moct registrovat osoby starší 70 let. Registrace je realizována na webových stránkách www.mzcr.cz